Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Wielkie starcie: długopis kontra pióro wieczne i pióro kulkowe

Zdecydowanie trzy najpopularniejsze obecnie przybory do pisania to bezsprzecznie długopisy, pióra kulkowe oraz tradycyjne pióra wieczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a do tego dodatkowo jeszcze istnieje wokół nich określona aura, która sprawia, że wybierając takie a nie inne rozwiązanie tworzymy dla siebie określony wizerunek i styl. Pióro wieczne jest synonimem elegancji i prestiżu. Długopis to z kolei coś, co raczej chluby nam nigdy nie przyniesie, ale jest to bez wątpienia narzędzie uniwersalne i wygodne, które możemy zabrać ze sobą niemalże wszędzie. Z kolei pióra kulkowe starają się łączyć oba te światy i wychodzi im to całkiem nieźle, chociaż oczywiście brak pewnych zalet spotyka się tu z brakiem pewnych wad, więc mówimy tu o rozwiązaniu kompromisowym. A kompromisy nigdy nie mają zbyt wielu zagorzałych entuzjastów.

Pisanie piórem czy pisanie długopisem?    

Pióro uważane jest za znacznie lepsze narzędzie w kwestii wyrabiania odpowiednich nawyków i uczenia się ładnej kaligrafii. Jest to bez wątpienia rozwiązanie, dzięki któremu możemy pisać ładnie i w sposób reprezentatywny. Z drugiej strony, ryzykujemy walkę z wypływającym atramentem, a odrobina nieuwagi spowoduje powstanie kleksów. W przypadku długopisów jest znacznie łatwiej, ale bardzo cierpi nasz charakter pisma. Rozwiązanie pośrednie, czyli pióra kulkowe, dalej zmuszają nas do walki z wkładami i nie są zazwyczaj aż tak wysokiej jakości, ale za to nie zabrudzą nam rąk i papieru.

Pióro tradycyjne

Tradycyjne pióro to symbol klasy i elegancji. Dzięki niemu ukształtujemy sobie charakter pisma, a do tego jest to rzecz, którą można się pochwalić. Pióra są wręczane jako prezenty. Także dlatego, że są trwałe.    

Wadą dobrego pióra wiecznego jest niewątpliwie jego cena. Za naprawdę dobre pióro można kupić zapas długopisów na całe życie dla całej rodziny. Takim piórem trzeba też umieć pisać, a niektórym osobom przeszkadza, że dostępne tusze mają niewiele kolorów.

Pióra kulkowe

Pojawienie się piór kulkowych było wielką rewolucją, ponieważ wytrąciło z rąk tradycjonalistom wiele argumentów odnośnie jakości pisania. Pióro to lepiej radzi sobie z atramentem i nie brudzi rąk czy kartki. Nie rozmaże się. Jest ono ogólnie dużo łatwiejsze w obsłudze.    

Tym niemniej, cały czas jest to pióra na atrament, więc trzeba wymieniać jego zawartość. Nie zawsze się nim dobrze pisze, bo słabo nanosi tusz na papier. Takie pióro potrafi się też zacinać.

Długopisy

Długopisy to ulubieńcy osób stawiających przede wszystkim na wygodę. Piszą po wszystkim, są bardzo tanie, a czasami posiadają też jeszcze masę funkcji dodatkowych, jak na przykład wybór koloru lub możliwość poobgryzania końcówki bez większych strat finansowych. Długopisami pisze się bardzo szybko.    

Z drugiej strony, osoby piszące tylko długopisami rzadko kiedy mają ładny charakter pisma. Istnieją oczywiście bardziej eleganckie długopisy, ale nigdy nie dorównają piórom wiecznym.  Pisząc długopisem na pewno nie stworzymy dla siebie idealnego, spersonalizowanego stylu pisania.