Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Idealny plecak dla przedszkolaka

Kościec dziecka nieustannie znajduje się w fazie kształtowania. Nietrudno więc domyślić się, że wybierając nieodpowiedni plecak możemy doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli więc nasze dziecko zbliża się do tego okresu w swoim życiu, w którym zacząć ma edukację przedszkolną, przy zakupie wyprawki właśnie nad plecakiem będzie trzeba pochylić się ze szczególną starannością. Na szczęście, znalezienie odpowiedniego modelu wcale nie musi być aż tak trudne, jak ma to miejsce w przypadku pierwszoklasisty. Na pewne rzeczy należy jednak bezwarunkowo zwrócić uwagę.

Jaki plecak przedszkolny wybrać?

Gdy mamy do czynienia z przedszkolakiem, z pewnością nie musimy oglądać dużych tornistrów. Przedszkole nie wymaga jeszcze od dzieci noszenia ton książek i zeszytów, wystarczający powinien więc okazać się niewielki plecak, idealny, aby zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, strój na zajęcia z rytmiki oraz drugie śniadanie. Nie oznacza to jednak, że mały, ale niewłaściwie dobrany plecak, nie przyczyni się do pojawienia się problemów z poważnymi wadami postawy włącznie. Przed zakupem należy więc przeanalizować przynajmniej kilka kwestii.

Jedną z najważniejszych wydaje się być odpowiednie wyprofilowanie, plecak powinien więc mieć regulowane, szerokie szelki, które są wyposażone w miękkie poduszeczki. Dzięki takiemu rozwiązaniu noszenie plecaka nie sprawia większych trudności, a jednocześnie bez trudu możemy dopasować go do aktualnego wzrostu dziecka. Jeśli plecak zwisa przesadnie nisko, możemy zaobserwować niepokojące nienaturalne wygięcie kręgosłupa. W sytuacji takiej mamy też do czynienia z nadmiernym obciążeniem. Przyjmuje się więc, że dolna krawędź plecaka powinna sięgać maksymalnie do kości miedniczej.

Także waga plecaka dla przedszkolaka nie jest bez znaczenia, im więc będzie niższa, tym lepiej. Maluch w pewnym momencie będzie musiał przyzwyczaić się do dość ciężkiego tornistra, na razie jednak ma jeszcze na to czas. Jeśli obciążenie będzie zbyt duże, dziecko szybko zacznie się męczyć, a następnie będzie podejmować działania, których celem stanie się pozbycie się plecaka.

Ważne są także względy związane z bezpieczeństwem. Przedszkolak jest dumny z coraz większej samodzielności, jakiej nabywa, ciągle jednak pozostaje małym dzieckiem. Plecak nie powinien więc posiadać niewielkich elementów, które można łatwo urwać, warto przy tym przywiązywać szczególnie dużą wagę do jakości zamków, w jakie został wyposażony. Podczas sięgania do plecaka dzieci bywają nieostrożne, zamek niskiej klasy może zaś doprowadzić do pocięcia i różnego rodzaju otarć.

Gdy w grę wchodzą względy praktyczne, ich także nie wolno nam lekceważyć. Owszem, im lżejszy jest plecak, tym lepiej, jeśli jednak dziecko nie jest w stanie zmieścić w nim swoich ulubionych przedmiotów, trudno mówić o funkcjonalności takiego rozwiązania. Jeśli więc posiada możliwie dużo przegródek i kieszonek, możemy uznać jego zakup za udany. Także dodatkowe gadżety ułatwiające codzienne korzystanie z plecaka niezmiennie pozostają w cenie. Tu warto wspomnieć choćby o zewnętrznej kieszonce idealnie sprawdzającej się wtedy, gdy maluch zabiera z domu bidon.