Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Ile powinien ważyć plecak pierwszoklasisty?

Rodzice już od wielu lat biją na alarm zwracając uwagę na to, że plecaki noszone do szkoły przez ich dzieci są zbyt ciężkie. Z powagi problemu zdają sobie sprawę także rządzący systematycznie podejmujący próby wypracowania satysfakcjonującego każdą ze stron rozwiązania. Jednym z nich mają być obowiązkowe szafki dla dzieci w szkołach. Ich dostępność ciągle jednak stoi pod znakiem zapytania, warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, ile właściwie może ważyć dziecięcy plecak.

Ile udźwignie uczeń?

Dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego są wyjątkowo precyzyjne. Na ich podstawie można wywnioskować, że plecak noszony przez ucznia nie może mieć wagi większej niż 10 procent wagi ciała dziecka. Granica ta obowiązuje dość długo, bo aż do trzynastego roku życia. Nastolatkowi możemy już pozwolić na nieco więcej, choć nadal jest to jedynie dwadzieścia procent jego wagi. Jeśli więc maluch udający się do pierwszej klasy waży około 25 kilogramów, jego plecak nie powinien ważyć więcej niż 2,5 kg. Niestety, okazuje się, że nawet 65 procent pierwszaków wybiera się do szkoły z plecakami, których waga wynosi ponad 10 procent wagi ciała. Jakby tego było mało, u 21 procent przekracza ona 15 procent wagi ciała, a przecież mówimy zaledwie o pierwszej klasie! Inicjatywa „Lekki tornister” zwraca naszą uwagę na jeszcze jeden fakt, który powinien być alarmujący. Z jej ustaleń wynika, że nawet co drugi uczeń w wieku od sześciu do dziewięciu lat ma na plecach od sześciu do siedmiu kilogramów.

W tym miejscu wypada podkreślić, że nie tylko ciężki i niewłaściwie dobrany plecak stanowi obciążenie dla dziecięcego kręgosłupa. Równie niebezpieczne jest siedzenie w takim plecaku w jednej pozycji. Kręgosłup jest wtedy obciążony tak, jak gdyby na barkach dziecka spoczywał ciężar przekraczający 10 kilogramów. 10 kg to aż dwadzieścia procent wagi dziecka, jeśli waży ono 50 kilogramów, a przecież maluchy są znacznie lżejsze. Zdaniem naukowców siedzący tryb życia, tak samo jak zbyt ciężki plecak, stanowi bardzo duże zagrożenie dla kręgosłupa. Jeśli analizujemy negatywne skutki noszenia zbyt ciężkiego plecaka, musimy mieć na uwadze to, że w przypadku młodszych dzieci mamy do czynienia z niebezpieczeństwem większym nawet niż te, z jakim musi się liczyć nastolatek. Kręgosłup człowieka proces swojego kształtowania kończy dopiero w okolicach jego dwudziestych pierwszych urodzin. Jeśli jednak dziecko jest małe, konsekwencje obciążeń stają się bardziej negatywne. Naciski na powierzchnie kości w ich częściach wzrostowych sprawiają, że proces ich rośnięcia ulega zaburzeniu.

W poszukiwaniu dobrego plecaka

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka wielkość plecaka będzie optymalna, powinniśmy pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma w takiej sytuacji wzrost dziecka. Nie można jednak zapominać, że także szerokość plecaka nie jest bez znaczenia, przyjmuje się więc, że nie powinien być on szerszy niż dziecięce ramiona oraz tułów. Dolna krawędź musi znajdować się na wysokości lędźwiowego odcinka dziecięcych pleców, górna zaś na wysokości ramion. Bardzo pomocnym rozwiązaniem umiejętnie rozdzielającym ciężar okazuje się więc dodatkowy pasek piersiowy.