Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy między dwoma niesamowitymi typami dzieci

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju i pisałem opowiadanie za opowiadaniem na luźnym papierze listkowym. Moje zamiłowanie do pisania naturalnie wzięło się z miłości do czytania. Czytanie było moją wielką pasją, która ostatecznie zaprocentowała w późniejszym życiu. Ale poza czytaniem, byłem całkowicie pochłonięty wszystkim, co kochały dzieci we wczesnych latach 90-tych: superbohaterskie programy telewizyjne, budowanie statków kosmicznych z klocków Lego, kreskówki anime, gry wideo, Star Trek i wszystko, co związane z nauką.
W ostatniej klasie liceum doznałem ogromnego objawienia: byłem kujonem. Byłem stereotypowym kujonem, którego można zobaczyć w prawie każdym programie telewizyjnym z lat 90-tych, minus okulary i piskliwy głos. Byłem kujonem trzymającym karty. I choć może to było trochę do bani, że nie interesowały mnie te same rzeczy co innych, nie byłem czepiany ani zastraszany w stopniu, jaki można zobaczyć w programach telewizyjnych. W rzeczywistości, czasami fajnie było być mądrym facetem w klasie.
Jedynymi ludźmi, których uważałem za maniaków w liceum, były dzieciaki z zespołu. Ale mimo tego rozróżnienia, dopiero po dwudziestce odkryłem, że istnieje różnica między kujonami a maniakami.
Teraz, dzięki wielu zmianom kulturowym, które zaszły od czasu, gdy byłem w liceum, bycie geekiem lub kujonem jest super! Wiele dzieci z mojego pokolenia, które zostały nazwane kujonami i maniakami, stało się milionerami i miliarderami, zasadniczo niszcząc wszystkie negatywne stereotypy, które utrwaliły się wraz z tymi terminami przez dziesięciolecia.
Ale jaka jest różnica między kujonami a nerdami? Skąd wiesz, czy masz dziecko, które jest geekiem czy kujonem? A jeśli pasują do jednego lub drugiego, czy jest to coś, do czego powinieneś zachęcać jako rodzic? Jako nerd, odpowiedź brzmi: tak!

Co to jest kujon?

Kujon to ktoś, kto uwielbia się uczyć, tak jak ja. Słowo, które najlepiej opisuje kujona to mózg. Kujony interesują się mnóstwem różnych tematów i kultur, niektóre bardziej niż inne. Kujony to dzieci lub nastolatki, które są dobrze zaokrąglone w różnych przedmiotach w szkole, takich jak matematyka, angielski, historia, chemia, dramat, rocznik, itp.
Niektórzy kujoni mogą być nieco introwertyczni, ponieważ wolą być pochłonięci czymś, co ich interesuje, niż rozmawiać z innymi ludźmi. Są też kujony, które potrafią nawiązać rozmowę z każdym i są w stanie utrzymać swoją pozycję w rozmowie. Są oni często postrzegani jako najbardziej interesujący ludzie na imprezach, ponieważ po prostu wiedzą tak wiele o tak wielu różnych rzeczach.
Najczęściej jednak kujony bywają niezręczne w sytuacjach społecznych. Nie powinno Cię to dziwić, jeśli masz super inteligentne dziecko, które nie jest najlepsze w byciu społecznym motylem, po prostu dlatego, że spędzają więcej czasu na nauce i są zainteresowani wiedzą bardziej niż ludźmi. Kujony często spędzają czas z innymi kujonami, ponieważ każdy inny może nie być w stanie nadążyć za wszystkimi przypadkowymi informacjami, które są im codziennie podrzucane.
Jako kujon, odbiegałem trochę od tego trendu, ponieważ byłem bardzo towarzyski. Miałem sporą liczbę przyjaciół, ale nie byłem towarzyskim motylem. Nie chodziłem na mecze piłki nożnej ani na imprezy. Trzymałem się na uboczu głównie dlatego, że tak chciałem, ale zdecydowanie nie miałem problemów ze znalezieniem przyjaciół, którzy nie byli kujonami.

Co to jest kujon?

Kujon jest tym, co się dzieje, gdy kujon decyduje, że chce się interesować tylko jedną rzeczą. Maniacy zespołów muzycznych, kinomani, melomani, maniacy chóru, programiści, fotografowie, artyści, a lista ta ciągnie się w nieskończoność. Jedyną zasadą bycia kujonem jest bycie niesamowicie zainteresowanym jednym tematem lub kulturą.
Osobiście, maniacy są o wiele bardziej zabawni niż kujony. Frajerzy są świetni, jeśli chcesz prowadzić rozmowę o wszystkim i o niczym. Ale geekowie wiedzą, jak się dobrze bawić.
Kiedy już dowiesz się, czym interesuje się dany geek, większości ludzi trudno jest powstrzymać ich od mówienia o czymkolwiek innym. Będą bełkotać na temat wszystkiego, co wiedzą, wszystkiego, co chcą wiedzieć i wszystkiego, czego nie mogą się doczekać, aby zobaczyć lub zrobić.
Konwencje komiksów i gier wideo są ogromnymi ośrodkami dla maniaków. Są to zazwyczaj ludzie, których można zobaczyć przebranych za postacie z programów telewizyjnych, komiksów lub gier wideo, znane również jako cosplayers.
Geekowie są dość towarzyscy z większością ludzi, ale są bardziej towarzyscy z ludźmi, którzy są zainteresowani w tych samych geekowskich rzeczy. Interesujące jest to, że są ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są maniakami, nawet jeśli nie są nimi na poważnie. Ponieważ większość ludzi ma jakieś zainteresowania, którymi się pasjonuje, można ich uznać za maniaków.

Zrozumienie maniaków i kujonów

Frajerzy i maniacy to wyjątkowi ludzie, którzy przy odrobinie troski stają się wspaniałymi ludźmi. Pamiętam te dzieci w szkole, które czuły się odizolowane i samotne, ponieważ czuły, że po prostu nie pasują do tłumu. I szczerze mówiąc, bywały dni, kiedy marzyłam o tym, by wpasować się w tłum, który kochał wszystkie "normalne" rzeczy.
Ale jako rodzic, właśnie w tym momencie wkraczasz do akcji, zwłaszcza jeśli sam byłeś maniakiem lub kujonem jeszcze w szkole. Kiedy jesteś dzieckiem, myślisz, że jesteś jedyną osobą taką jak ty na świecie i nikt nigdy cię nie zrozumie. Masz nadzieję na tego jednego najlepszego przyjaciela, który się pojawi, który będzie lubił i kochał wszystko, co lubisz. Czasami mamy wspaniałych przyjaciół, którzy pasują do tego wszystkiego, a czasami mamy przyjaciół, którzy doceniają nas za to, kim jesteśmy, nawet jeśli nie do końca podoba im się wszystko, co robimy.
Młodzi maniacy i kujony potrzebują zachęty ze strony mamy i taty, aby po prostu być tym, kim są. Muszą wiedzieć, że zdecydowanie nie ma nic złego w byciu trochę dziwnym i wyróżnianiu się w tłumie. Nie każdy jest stworzony do tego, aby być najlepszym sportowcem lub życiem imprezy. Ale zawsze fajnie jest być tą interesującą osobą, którą wszyscy znają. Chłopakiem lub dziewczyną, którzy wiedzą o wszystkim po trochu, nawet jeśli na początku są trochę nieśmiali.
Kiedy jesteś młody, świat jest tylko tak duży jak twój dom, szkoła i gdziekolwiek lubisz spędzać czas. A kiedy jest tak mały i jest w nim tylko tyle osób, trudno jest myśleć, że jest tam ktoś, kto cię polubi. Ale maniacy i kujony zawsze w końcu się odnajdują i zdają sobie sprawę, że nie są sami i że dobrze jest być innym.
Tak więc wspieraj swoje dzieciaki, umieszczając je w miejscach, w których spotkają ludzi takich jak one. Poszerzcie trochę ich świat zabierając je do muzeów, na koncerty, konwencje, a nawet na małe spotkania, gdzie będą mogły zobaczyć innych ludzi, którzy są tak samo kujonowaci lub nerdowaci jak one. Zachęcaj ich do bycia tym, co czyni ich szczęśliwymi. W końcu, ten szczęśliwy maniak lub kujon dorośnie i odniesie sukces, i podziękuje Ci za zachęcanie go do bycia tym, kim jest, mimo że jest trochę inny.