Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Pióro wieczne dla ucznia, Co wybrać dla pierwszaka, co dla maturzysty?

 

Niektórzy zastanawiają się czy warto kupić dziecku pióro zamiast długopisu. Czy można kupić zwykle zamiast dziecięcego. Czym się kierować kupując pióro dla ucznia pierwszej klasy, a jakie wybierać dla licealisty.

Lato się kończy więc czas robić wyprawkę do szkoły dla dziecka.

Po co dziecku pióro wieczne?

Żelowe pisaki ślizgają się po papierze i praktycznie same piszą. Piór drapie papier, przerywa i w najmniej odpowiednim momencie trzeba uzupełniać atrament. Czy więc pióro warto kupować?

Oczywiście, że warto. Owszem pióro wymaga od piszącego więcej np. przyłożenia stalówki pod odpowiednim kątem, ale jest to zaleta a nie wada. Chcąc nie chcąc pisze się nim uważniej i staranniej. Poza tym dzieci lubią pióro, bo traktują je jako narzędzie dla dorosłych, luksusowe i traktują je z szacunkiem a nie jak żelopis. Dlatego warto kupić dziecku wieczne pióro.

Nauka pisania w szkole zaczyna się od ołówka, co wydaje się jest słusznym rozwiązaniem. Zgoda na używanie innych przyborów, to najczęściej przywilej dla tych uczniów, którzy dobrze sobie radza z pisaniem literek. Gdy dziecko już taką zgodę otrzyma będzie to odpowiedni moment, by udać się razem do sklepu po nowe narzędzie do pisania.

Obecnie znajdziemy już w sprzedaży pióra specjalnie stworzone dla dzieci. W sklepach jest ich bardzo duży wybór. Znajdziemy takie, które od razu przyciągną uwagę dziecka bo będą miały jako grafikę ulubioną postać z bajki. Poza wyglądem jednak takie pióra różnią się również stalówką oraz kształtem. Z punktu widzenia rodzica powinno być to ważne, by dziecko uczyło się prawidłowo trzymać pisak. By pióro pomagało w nauce pisania a nie zniechęcało. Dlatego kupno takiego dziecięcego pióra na etapie edukacji wczesnoszkolnej gdy dziecko ma krótkie palce jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pióra?

  • profilowany kształt trójkątny w przekroju z miejscem na palce. Sprzyja to odpowiedniemu chwytowi pióra. Kciuk i palec wskazujący jak szczypce trzymają pióro a środkowy palce je podpiera. Ergonomiczne piór nie zostawia uczniowi wyboru, bo wymusza taki chwyt.
  • odpowiednia stalówka, małe dziecko nie kontroluje bowiem siły nacisku, dlatego pióra dla dzieci maja stalówkę, która jest mniej wrażliwa na zmianę kąta położenia i mocne przyciskanie do papieru.
  • pióro dla dziecka powinno być także lekkie, masywny metalowy korpus odpada, lepiej wybrać propozycje plastikowe, które lepiej się sprawdzą.
  • oczywiście dla dziecka liczy się wygląd, dlatego odpowiedni wzór pióra to również istotna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę.
  • ostatnia sprawa to system napełniania. O ile klasyczny system z butelką z atramentem sprawdzi się w przypadku osoby dorosłej o tyle w przypadku dziecka wydaje się, że takim lepszym rozwiązaniem są naboje. Można je sprawnie wymienić w czasie lekcji.

 

Warto także zauważyć, że pióra są inaczej przygotowywane dla osób leworęcznych i inaczej dla praworęcznych. Początek szkoły to chwila w której już wiadomo czy dziecko jest prawo czy leworęczne, dlatego przy wyborze ta kwestię warto brać pod uwagę.