Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Jak wybrać pudełko śniadaniowe dla dziecka?

Nawet dla osoby dorosłej znalezienie dobrego pojemnika na jedzenie może być kłopotliwe a co dopiero w przypadku dzieci. Duża większość rodziców cieszy się z pierwszego lepszego pudełka z nadrukiem z marketu i nie patrzy kompletnie na jego użyteczność oraz co najgorsze nie patrzą na to z jakiego tworzywa taki pojemnik został stworzony. Główną rolę odgrywa cena a to błędne podejście.

1. Rozmiar i kształt lunchboxu dla dziecka

Wielkość pudełka to sprawa kluczowa. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie czy dziecko będzie miało pojemnik w plecaku czy w osobnej termicznej torbie bądź worku. Przy drugiej opcji znaczenie rozmiaru nie jest tak istotne. W pierwszym przypadku ważne, by był on lekki, charakteryzował się praktycznością i dopasowany rozmiarowo do posiłków jakie dziecko będzie tam nosiło.

W plecaku można go transportować na kilka sposobów. Pudełko na drugie śniadanie można włożyć do zewnętrznej albo bocznej kieszeni albo położyć na książkach. Do zewnętrznej kieszeni warto wybrać wąski albo płaski pojemnik. Przy transporcie w komorze tornistra sprawdza się najlepiej prostokątna śniadaniówka.

2. Waga pojemnika śniadaniowego

To kolejna istotna kwestia, którą trzeba brać pod uwagę. Cały uczniowski ekwipunek waży kilka kilogramów, dlatego tym bardziej nie będziemy chcieli dokładać kolejnego ciężaru. Pojemnik na drugie śniadanie powinien więc być w miarę lekki. Jednak nie zbyt lekki, bo za tym jaka będzie waga idzie także jakość tworzywa wykorzystanego do produkcji pojemnika.

3. Design

Dla dziecka istotne będzie również to jak taki pojemnik będzie wyglądał. Dziecku powinien pojemnik się podobać, dlatego takie rozwiązania jak pojemniki z ulubiona postacią z bajki na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli pudełko, które będzie zakupione jest nudne i bez wyrazu to można zastosować wodoodporne naklejki i je ozdobić.

4. Szczelność

Oczywiście to kwestia, która może mieć znaczenie jeśli w środku znajdzie się takie jedzenie, które może powodować wycieki jak np. owoce, które puszczą sok. Warto więc zastanowić się nad tym jakie preferencje ma dziecko odnośnie tego co w szkole chętnie je i pod tym kątem taki pojemnik będzie warto wybierać zwracając wtedy ewentualnie uwagę na jego szczelność.

5. Łatwe otwieranie i zamykanie

Jak się pewnie domyślacie kolekcja lunchboxów może być spora. Ale to co najważniejsze to przede wszystkim wygoda w trakcie ich użytkowania. Dlatego przy wyborze trzeba również zwrócić uwagę na tak istotną kwestię jak obsługa. Czy dane pudełko będzie się odpowiednio łatwo zamykać i otwierać. To kwestia, które ma duże znaczenie przy dzieciach, chodzi o to, by miały one wygodę przy obsłudze takiego pojemnika jaki posiadają. Powinno być tak, że jeden ruch wystarczy do otwarcia i zamknięcia pojemnika.

6. Przegródki

Czy będą potrzebne to też zależy od tego jakie jedzenie będzie się w nim nosiło i o tego jak dużo czsu w szkole dziecko będzie spędzało.

7. Rodzaj tworzywa (brak BPA, PVC, PS)

To sprawa, o której rodzice zapominają a jest bardzo ważna, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie. Potencjalnym zagrożeniem będzie Bisfenol A oraz ftalany. BPA to związek wykorzystywany przy produkcji plastików i żywic. Ma zły wpływ na układ hormonalny oraz nerwowy. Używa się go do produkowania poliwęglanu. Jednak niestety często wykorzystuje się go przy produkcji takich pojemników. Może przenikać do jedzenia i stać się niebezpieczny dla dziecka. Trzeba więc sprawdzać wybierany pojemnik i szukać takiego, będzie miał oznaczenie wolny od BPA.