Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Jak wybrać plecak dla starszego dziecka?

Dziecko, które zamyka etap nauczania początkowego nie jest już maluchem, daleko mu jednak również do statusu nastolatka. Jak zatem wybrać plecak, który będzie mu odpowiadał. Zwykle wybór staje się łatwiejszy, gdy pamiętamy o dwóch prostych zasadach. Po pierwsze, na tym etapie niezbędna jest już współpraca. Po drugie – ciągle konieczny jest wybór plecaka szkolnego, a nie jego miejskiego odpowiednika albo torebki. Dlaczego jest to tak ważne?

Nie oszukujmy się, zakup plecaka będzie skomplikowany, a co za tym idzie, im szybciej się nim zajmiemy, tym lepiej. Koszty związane z przygotowaniem dziecka do szkoły nigdy też nie są małe, jeśli więc rozłożymy je na dwa, a nawet na trzy miesiące, z pewnością łatwiej będzie nam uporać się z nimi. Kupowanie piórnika i śniadaniówki jest z pewnością przyjemniejsze, nie warto jednak dokonywać tego rodzaju zakupów przed zaopatrzeniem się w plecak choćby dlatego, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie w nim rozstaw kieszeni. Może okazać się, że konieczne stanie się dokupienie dodatkowych akcesoriów, a te, które wybraliśmy wcześniej, okażą się niefunkcjonalne.

Dlaczego warto wybrać plecak?

Jeśli zastanawiamy się, czy starsze dziecko rzeczywiście powinno nosić plecak szkolny, powinniśmy pamiętać, że naukowcy nie mają w tym zakresie najmniejszych nawet wątpliwości. Oczywiście, dziecko nie przypomina już pierwszaka ani z uwagi na swój wzrost, ani na wagę, nie można jednak nie zauważyć i tego, że musi zabierać do szkoły znacznie więcej akcesoriów niż miało to miejsce w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Także czas, jaki spędza w szkole wydłuża się zwłaszcza, że zaraz po lekcjach wielu uczniów udaje się na zajęcia dodatkowe. W rezultacie mamy do czynienia z sytuacją, w której starszy uczeń musi brać poza książkami także spore zapasy jedzenia oraz picia.

W przypadku starszych dzieci przyjmuje się, że waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać piętnastu procent masy ich ciała. Jeśli więc tak duże ciężary będą wrzucane do niewielkiego, miękkiego plecaczka lub torby na jedno ramię, organizm szybko zacznie dawać do zrozumienia, że nie zgadza się na takie traktowanie. Co więcej, mamy do czynienia z sytuacją, która nie zdarza się sporadycznie, ale przez większą część roku. Owszem, starszy uczeń ma prawo aktywnie uczestniczyć w wyborze tego, co będzie dźwigać na swoich ramionach, konieczne jest jednak postawienie mu warunku – będziemy mieli do czynienia z plecakiem i tylko on będzie brany przez niego pod uwagę. Oczywiście, nie powinniśmy przywiązywać wagi jedynie do nazewnictwa, te może być mylące. Ponieważ coraz częściej zabieramy ze sobą laptopy, plecaki miejskie zmieniają się na lepsze i wiele z nich w coraz większym stopniu przypomina tornistry.

Co na plecaku?

Czasem można spotkać się z powiedzeniem, że pierwszego wyboru dokonuje nie nasz mózg, ale oo. Jeszcze przed oceną jakości plecaka musimy więc poczuć, że on sam rzeczywiście się nam podoba. U dzieci potrzeba ta jest jeszcze silniejsza niż ma to miejsce u osób dorosłych, warto więc pogodzić się z tym, że czasem za przekonujące nie zostaną uznane nawet najbardziej racjonalne argumenty. Na szczęście, wybór plecaków jest dziś naprawdę duży.