Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Jak nosić szkolny plecak i dlaczego jest to takie ważne?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego ucznia jest plecak szkolny. Jeśli zostanie dobrany w odpowiedni sposób, można bez obaw puszczać malucha do szkoły, okazuje się jednak, że zrealizowanie tak zdefiniowanego zadania może być wyjątkowo trudne. Obszerne plecaki szkolne cieszą się popularnością u wielu rodziców. Zwracają oni uwagę przy tym zarówno na usztywniane plecy, jak i na obecność elementów odblaskowych. Cenią sobie również wzmocnione dno plecaka, regulowane szelki i dostęp do przynajmniej dwóch komór. Ilość komór to zresztą kwestia, której nie powinno się ignorować zwłaszcza, jeśli nasze dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkołą. Trudno polemizować z tym, że rodzice są coraz lepiej zaznajomieni ze szkolnymi potrzebami swoich dzieci. A jednak badania statystyczne potwierdzają, że gdy przedmiotem analizy są kwestie związane z prawidłowym noszeniem plecaka, sytuacja nie jest już aż tak komfortowa i optymistyczna. Problemem jest już choćby wyregulowanie plecaka, aby w ten sposób dopasować go do potrzeb charakterystycznych dla malucha. Tymczasem zdrowie dzieci wiele na tym traci.

Sztuka noszenia szkolnego plecaka

Jeśli obawiamy się, że dziecko nie nosi plecaka w sposób prawidłowy, dzięki kilku poradom szybko możemy to sprawdzić. Najważniejsza z nich zakłada, że plecak nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka, jeśli więc maluch stoi do nas przodem, nie powinniśmy widzieć konturów plecaka. Pamiętajmy również o tym, że górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramion, podczas gdy dolna – na wysokości kości miednicy. Plecak musi też przylegać do ramion dziecka. Warto szczególnej analizie poddać paski plecaka. Najlepiej, jeśli są one nie tylko łatwe w regulacji, ale również miękkie. Ich długość będzie się zmieniać, raz na jakiś czas dobrze jest więc sprawdzić, czy są odpowiednio dopasowane.

Gdy plecak szkolny zwisa z dziecięcych ramion, nie wygląda to najlepiej. Naprawdę dużym problemem jest jednak przede wszystkim to, że automatycznie pochyla postawę dziecka w przód, co w pewnym momencie może mieć tragiczne konsekwencje. Oczywiście, wspomniane tu zasady są jedynie najważniejszymi, z jakimi należy się zapoznać, zaleceń odnoszących się do prawidłowej techniki noszenia plecaka przez dziecko jest bowiem znacznie więcej. Na szczęście, jeśli nauczymy relatywnie małe dziecko zwracania uwagi na wspomniane aspekty, możemy mieć pewność, że będą one dla niego ważne także w przyszłości. Jego zdrowie tylko na tym zyska.

Cena niefrasobliwości

Oczywiście, także w naszym otoczeniu z pewnością nie brakuje rodziców, którzy uważają, że mamy do czynienia ze zbyt restrykcyjnymi zaleceniami. Obecnie prowadzone badania potwierdzają, że nawet dziewięćdziesiąt procent uczniów w naszym kraju zmaga się z poważnymi wadami postawy. Przeważnie do ich powstania nie doszłoby, gdyby nie złe dopasowanie plecaków szkolnych do postawy dziecka. Choroby kręgosłupa dają wiele objawów na czele z utrzymującym się przez długi czas bólem pleców. Niestety, jest to sygnał świadczący o tym, że mamy już do czynienia z poważnym zaniedbaniem.