Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Jaki wybrać ołówek - rodzaje ołówków

Ołówki twarde

Biorąc pod uwagę to, że ołówki wykonywane są z grafitu oraz kaoliny im więcej będzie tego pierwszego materiału tym będzie on twardszy. Stopień twardości oznaczony jest literą H i stosowana jest skala 10 stopniowa. Od 10H, gdy mamy najtwardszy ołówek do H tych najbardziej miękkich należących do twardych. Ołówki twarde oraz bardzo twarde maja jasny odcień kreski. Najczęściej się ich używa do wykonywania rysunków technicznych a także przy projektach, gdzie trzeba narysować cienkie linie. Sprawdzają się one jako ołówki do szkicowania, czy rysowania konturów. Ich zaletą będzie to, że się mniej tępią i zużywają wolniej niż inne tego typu narzędzia biurowe.

Ołówki miękkie

Przeciwieństwem twardych ołówków będą miękkie znakowane literą B, które w swoim składzie mają więcej kaoliny niż grafitu. W tym przypadku B to najtwardszy z miękkich ołówków a 9B najbardziej miękki, który ma ciemną kreskę i największą miękkość. To doskonałe do rysowania ołówki, którymi można wykonać grube linie, uzyskać bardziej nasycony kolor, a także można realizować cieniowanie. Szybko się zużywają i tępią. Ołówki miękkie dają możliwość rysować linie o rożnej grubości.

Ołówki HB

Do najbardziej popularnych zaliczane są ołówki, których twardość jest pośrednia, oznaczone są literami HB albo F. Najczęściej stosowane są do pisania oraz do rysowania. Sprawdzają się na lekcjach matematyki, łatwo się jednak ścierają.

Ołówki automatyczne

Dla osób, które nie chcą temperować ołówków najlepszą opcją będą te automatyczne, w których wymienia się jedynie wkłady. Mogą one mieć rożną grubość 0,35 mm, 0,5 mm, 0,7 mm 1mm a także mają zróżnicowaną twardość. Choć nigdy całkowicie nie zastąpią ołówka tradycyjnego to nie trzeba ich temperować i sa bardzo dokładne, nie zostawiają zabrudzeń na kartce. Dzięki temu można doprecyzować szczegóły, jeśli takie na kartce maja się znajdować. Wyposażone są w system przyciskowy, który zapewnia dozowanie grafitu w należyty sposób.

Ołówki techniczne

Do takich ołówków zaliczamy te, które pozwalają wykonać rysunek techniczny albo grafikę. Ich twardość może być na poziomie 2B 8H oraz HB. Ołówki techniczne wykorzystują uczniowie na lekcjach techniki a także studenci i zawodowi kreślacze w biurach architektonicznych.

W standardowym wyposażeniu

Dziś bez ołówka raczej trudno wyobrazić sobie pracę w szkole czy biurze i domu. To biurowe narzędzie, które ma najczęściej 18 cm długości. Przydaje się przy różnych projektach, rysunkach, na lekcjach matematyki. Ołówki okrągłe są miłe w dotyku, jednak wygodniej tak naprawdę pisze się i wykonuje rysunki sześciokątnymi albo trójkątnymi. Trzyma się je bardziej komfortowo i są lepsza opcją, gdy dłużej będzie się z ołówkiem pracować.

Do ostrzenia klasycznych ołówków wykorzystuje się temperówkę, jeśli chcemy ścierać ślady po ołówku miękkim to można wykorzystywać do tego gumkę kauczukowa. Do ołówków twardych należy stosować gumkę kreślarską.

O tym jaki będzie się wybierać ołówek decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie a nie gust w zakresie wyglądu danego ołówka.