Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Ołówki do szkicowania i do szkoły. Rodzaje ołówków

Ołówek to atrybut każdego ucznia. Znajdować się musi w każdym piórniku, razem z piórem tworzy duet, który jest praktycznie nierozerwalny. Wydaje się, że wybór jest całkiem prosty, a zakup kończy się na słowach poproszę ołówek. Jednak nic bardziej mylnego. Podobnie jak przy kredkach także wybór ołówków jest ogromny, a odpowiednie dobranie może nieco być nawet bardziej skomplikowane.

Dla dzieci

Jaki powinien być ołówek dla dzieci. Wszystko będzie zależeć od przeznaczenia. Jeśli dziecko nie kształci się w artystycznym kierunku a ołówek służyć będzie raczej jako szara kredka niż przyrząd do rysowania wystarczy wybrać taki, który będzie się dobrze trzymało ze średnią miękkością grafitu. Młodszym dzieciom nie poleca się automatycznych ołówków, ponieważ łatwo się łamią i może być to dla nich frustrujące. Jeśli dziecko pokazuje zainteresowanie artystycznymi kierunkami to można szukać bardziej określonych ołówków. Inne są te do szkicowania, inne do rysowania, co związane jest ze stopniem miękkości.

Rodzaje ołówków

Istnieje aż 20 stopni twardości ołówków. Oznaczane są albo odpowiednią cyfrą i literą H lub B od słowa hardness – twardość albo black czarny. Ołówki oznaczone literą H będą najtwardsze, natomiast te oznaczone literą B będą miękkie. Liczba oznacza stopień więc im wyższa będzie tym ołówek jest coraz twardszy albo coraz bardziej miękki. Ołówki wykonywane są z połączenia grafitu, kaolinu a ich twardość będzie uzależniona od proporcji danego składnika. Im więcej będzie grafitu tym ołówek jest bardziej miękki a im więcej będzie kaolinu tym będzie bardziej twardy. Jaki więc ołówek jest najtwardszy? To 9H.

Ołówki HB

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są ołówki z oznaczeniem HB. Jest to ołówek, który ma średnią twardość i jest łatwo ścieralny, dlatego nadaje się do rysowania i do pisania. Do szkicowania raczej używa się ołówków twardych tak jak do konturowania czy wykonania rysunków technicznych. Są one jaśniejsze od miękkich i łatwo się ścierają. Ołówki miękkie nadają się do cieniowania, ponieważ można je rozmazać a stopień nasycenia kolorem będzie różny w zależności od stopnia nacisku.

Ołówek dla Przedszkolaka

Dla młodych rączek podobnie jak w przypadku kredek lepiej będzie wybierać bardziej miękki ołówek, przede wszystkim dlatego, by maluch nie miał problemu z rysowaniem. Nie chodzi o techniczną poprawność, ale o to, by tworzenie nie było kłopotliwe. W wieku przedszkolnym ćwiczy się dobry chwyt i silę nacisku, dlatego dziecko dopiero przygotowuje się do poważniejszego rysowania.

Ołówek dla pierwszoklasisty

W tym wieku dziecko już potrafi wskazać czym mu się dobrze rysuje. Jeśli więc szkoła nie dala wytycznych to można zapytać dziecko jaki chce mieć ołówek. Zazwyczaj warto by dziecko miało jeden twardy, jeden miękki i jeden uniwersalny

Ołówek z gumką

To bardzo popularne zestawienie, ponieważ samą gumkę bardzo często dziecko gubi taką gumkę, dlatego jeśli będzie ona zintegrowana z takim ołówkiem to można oczekiwać, że taki ołówek dobrze się sprawdzi i gumka będzie zawsze pod ręką.