Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Pisaki w szkolnej wyprawce

Flamastry, często nazywane także pisakami, mazakami lub markerami, nie zawsze są wymaganym przez nauczyciela elementem szkolnej sympatii. Trudno jednak nie zauważyć tego, że dzieci obdarzają je szczególną sympatią. Trudno się i zresztą dziwić. Mamy do czynienia z rozwiązaniami oferowanymi w wielu rodzajach i posiadającymi zróżnicowane zastosowania. Można nimi zarówno pisać, jak i rysować, okazuje się przy tym, że nawet mniej typowe powierzchnie nie są dla nich ograniczeniem. Warto więc poznać ich możliwości.

Różne zastosowania pisaków

W szkole pisaki czasem są wykorzystywane na lekcjach plastyki, dzieje się tak jednak stosunkowo rzadko. Dzieci z radością korzystają z nich jednak na niemal każdym przedmiocie choćby po to, aby podkreślić te części notatek, które wydają się im najbardziej istotne. Pisaki w starszych klasach są też wykorzystywane podczas tak zwanego kreatywnego notowania. Istnieje wiele jego technik, w ostatnich latach cieszą się one przy tym bardzo dużą popularnością. Także dzieci, które odkrywają w sobie zamiłowanie do malowania chętnie wykorzystują pisaki. Ich stosowanie może być jedną z technik wykonywania rysunków niezmiennie przynoszących fantastyczne rezultaty.

Jak wybrać dobre pisaki

Flamaster nie ma skomplikowanej budowy. Jest plastikową rurką, wewnątrz której mamy do czynienia z rdzeniem nasyconym tuszem. Jest zakończony specjalną końcówką pozwalającą na stopniowe uwalnianie tuszu i przenoszenie go czy to na papier, czy to na inne podłoże. Tusz nie jest, oczywiście, długowieczny i z czasem dochodzi do jego wyczerpania. Jakość flamastra przesądza przy tym o tym, jak długo będzie można z niego skorzystać. Gdy sięgamy po pisaki wysokiej jakości, możemy mieć pewność, że rdzeń nie tylko będzie solidnie nasączony tuszem, ale i że sam tusz będzie charakteryzował się dobrym gatunkiem. Pozwoli nam to na uzyskanie żywych, wyrazistych kolorów.

Pisaki w szkolnej wyprawce

Na rynku mamy dziś do czynienia z tak wieloma rodzajami pisaków, że wybór tych, które znajdą miejsce w szkolnej wyprawce, może się okazać kłopotliwy. Starsze dzieci przeważnie same wiedzą, jakie mazaki będą im najbardziej potrzebne. Maluchy nie mają jeszcze sprecyzowanych oczekiwań, najlepiej więc postawić w ich przypadku na rozwiązania klasyczne, a więc takie, które mają końcówkę w kształcie stożka i grubość od dwóch do trzech milimetrów. Tu warto podkreślić, że poza klasycznymi pisakami, w sprzedaży dostępne są także tak zwane cienkopisy. Charakteryzuje je przede wszystkim cieniutka końcówka, a także to, że zarówno rysowanie, jak i kolorowanie z ich udziałem jest wyjątkowo precyzyjne. Starsze dzieci wyjątkowo cenią sobie takie rozwiązanie, cienkopisy pomagają im bowiem w wykonywaniu kolorowych notatek.

Jeden pisak – różne powierzchnie

Flamastry charakteryzują się tym, że mają szereg zastosowań. Możemy więc liczyć zarówno na specjalne pisaki przeznaczone do zdobienia szkła, jak i na takie, które wykorzystuje się do malowania tkanin. W sprzedaży dostępne są także modele uniwersalne odznaczające się tym, że można rysować za ich pomocą po różnych rodzajach powierzchni.