Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Jakie rodzaje kredek są najbardziej popularne?

Bez względu na to, czy planujemy pisanie, czy też rysowanie, kredki mogą się okazać szczególnie pomocne w zrealizowaniu tego celu. Nic więc dziwnego, że są używane nie tylko przez dzieci, ale również przez architektów i projektantów. W sprzedaży są dostępne w wielu kolorach, tylko od nas zależy przy tym to, czy postawimy na te o standardowej grubości, czy też na tak zwane kredki Jumbo. Tylko od nas zależeć też będzie kształt przekroju kredki – ten może być bowiem zarówno okrągły, jak i trójkątny, kwadratowy oraz heksagonalny. Również typologia kredek zaskakuje swoim zróżnicowaniem, możemy więc mówić tak o kredkach ołówkowych, jak i o świecowych, pastelowych, akwarelowych, woskowych, jak i o tak zwanych kredkach artystycznych.

Gdzie stosować różne typy kredek?

Kredki możemy kupić bez większego problemu w niemal każdym sklepie z artykułami papierniczymi. Jeszcze przed dokonaniem wyboru dobrze jest jednak zadać sobie pytanie o to, kto będzie z nich korzystał i jakie będzie ich zastosowanie.

Jedną z ich najpopularniejszych odmian są kredki ołówkowe. Grafit takich kredek przeważnie jest wykonany z węgla drzewnego barwionego w interesujący nas sposób. Umieszcza się go w drewnianej oprawie, choć zdarza się i tak, że jest ona wykonana z tworzywa sztucznego. Sztywna budowa sprawia, że ich stosowanie zalecane jest przede wszystkim w przypadku starszych dzieci. Jeśli kredki ołówkowe charakteryzuje wysoka jakość, jednym z ich znaków rozpoznawczych są twarde rysiki nie wykazujące skłonności do łamania się. Ułatwia to zarówno kolorowanie, jak i wykonywanie prostych rysunków.

Kredki akwarelowe z kolei są zbudowane z kolorowego pigmentu zmieszanego wcześniej z żółcią, gliceryną i gumą arabską. Można wykorzystywać je zarówno jako zwykłe kredki, jak i jako końcową akwarele. Nadają się do pracy na papierze suchym i zwilżonym. W tym przypadku można rozcierać je tak z wykorzystaniem pędzla, jak i gąbki.

Masa, z której wykonane są kredki pastelowe przypomina ciasto. Jeśli mamy do czynienia z pastelami suchymi, do ich stworzenia wykorzystywany jest gips, kreda lub glinka. Z kolei pastele olejne powstają dzięki użyciu wosku, glinki, gumy lub oleju oraz pigmentu. Pastele suche są miękkie i łatwo pylące, a osoba korzystająca z nich nie ma problemy z ich rozcieraniem. Można też liczyć na ich bogatą gamę kolorystyczną. Z kolei pastele olejne zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są zwarte i nie tylko łatwo się nakładają, ale również rozcierają. Przeznaczone są przede wszystkim do malowania i często mówi się o nich, jako o swego rodzaju kompromisie pomiędzy kredką oraz farbą.

Kredki świecowe są wykonane z parafiny i w dotyku rzeczywiście przypominają świeczkę. Charakteryzuje je zarówno miękkość, jak i duża wytrzymałość, mogą być więc wykorzystywane nawet przez najmłodszych użytkowników. Są wodoodporne, a ponieważ łatwo zamalowują kolorowane powierzchnie, korzystanie z nich nie jest skomplikowane. Ich plusem jest również to, że gdy dostaną się na meble lub podłogę, z łatwością będzie je można zmyć. Co do zasady, im są grubsze, tym mniej się łamią.