Najnowsze artykuły

Geeks i Nerds: Zrozumienie różnicy...

Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...

Czytaj Więcej

Bloki rysunkowe i techniczne i ich specyfika

Może się wydawać, że przystępując do zakupu bloku dla dzieci mamy dość ograniczony wybór. Możemy zdecydować się albo na blok rysunkowy albo na jego techniczny odpowiednik, W rzeczywistości jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nawet wybierając blok powinniśmy zwracać uwagę na pewne niuanse, pozwalają one bowiem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy praca z nim będzie przyjemna. Warto zatem dowiedzieć się, jakie elementy poddać szczególnej analizie. Temat jakości bloków można zresztą omówić na przykładzie dowolnej marki. Wystarczy dać dzieciom do rysowania bloki o różnym charakterze pochodzące z kolekcji jednego producenta, aby przekonać się, że podczas gdy jedne przyjmowane są z dużą życzliwością, inne nie budzą aż tak dużego zainteresowania.

Bloki rysunkowe i techniczne

Jeśli zależy nam na znalezieniu kryterium o kluczowym znaczeniu, z pewnością będzie nim gramatura bloku znajdującego się w centrum naszego zainteresowania. Jest ona zaznaczona na bloku, a wiodący producenci starają się, aby informacja na jej temat była szczególnie wyraźna. Czasem możemy znaleźć nawet dodatkową informację na temat tego, jaka forma aktywności jest w szczególny sposób zalecana. Co do zasady, im gramatura jest mniejsza, tym cieńszy jest papier. Jeśli więc mamy do czynienia z blokami o gramaturze 90g/m2, powinniśmy liczyć się z tym, że będą się one najlepiej sprawdzać w odniesieniu do kredek oraz ołówków. Jeśli chcemy używać ich do malowania farbami, nikt nam tego nie zabroni, musimy jednak liczyć się z tym, że dość ciężka farba jest w stanie doprowadzić do zdeformowania karki. Im więcej wilgoci, tym więcej będzie też fałd na konkretnym obrazku. Małemu malarzowi znacznie lepiej przysłuży się więc blok o gramaturze 120g/m2.

W sprzedaży nie brakuje także bloków o gramaturze 160 oraz 190g/m2 określanymi zwykle jako bloki techniczne. Można je wykorzystywać do tworzenia obrazków, przeważnie jednak służą one do wycinania elementów po to, aby następnie tworzyć różne konstrukcje z ich użyciem. Charakteryzuje je obecność kartek nie tylko twardych, ale i bardzo sztywnych, dzięki czemu ciecie może być wyjątkowo precyzyjne. Bloki wysokiej jakości to także gwarancja ustandaryzowanego rozmiaru kartki.

Na rynku możemy dziś spotkać także specjalne bloki do malowania o gramaturze aż 250g/m2. Ich kartki są znacznie grubsze i bardziej sztywne, warto więc zainwestować w nie, gdy zaczynamy się zajmować poważnie malowaniem zwłaszcza wykorzystując w tym celu farby akwarelowe.

Jaki blok wybrać dla ucznia?

Jeśli szkoła informuje nas o tym, że w wyprawce ma znaleźć się jedynie blok rysunkowy, najlepiej wybrać taki, którego gramatura wynosi 120g/m2. Pozwoli on nie tylko na rysowanie z wykorzystaniem kredek i ołówka, ale również na malowanie farbami. Przed zakupem wskazane jest też dokonanie oceny faktury papieru. Bloki przeznaczone do rysowania przeważnie są gładsze, jeśli jednak uczeń będzie na nich malował, wskazane jest wybranie tych z kartkami o większej ziarnistości. Sprawi ona, że farba nie będzie się rozmazywać, szybciej zacznie się wchłaniać, a do tego umożliwi stawianie bardziej precyzyjnych kresek.