Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...
Czytaj WięcejPoznaj najpopularniejsze rodzaje farb
Gdy kompletujemy wyprawkę dla ucznia, jest niemal pewne, że znajdą się w niej zarówno farby plakatowe, jak i akwarele. Warto jednak pamiętać o tym, że farby nie zawsze są takie same. Co więcej, choć wspomniane dwa rodzaje cieszą się największą popularnością, nie są jedynymi, z jakimi możemy mieć do czynienia i o jakie może nas poprosić dziecko odkrywające w sobie zamiłowanie do malowania. Warto więc dowiedzieć się, czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje.
Z jakimi farbami mamy najczęściej do czynienia?
Akwarele, a więc farby, których najczęściej używa się w szkole, charakteryzują się tym, że ich pigment jest rozpuszczony w wodzie. Gdy nakładamy farbę na papier, woda wsiąka w kartkę, pigment jednak pozostaje na jej powierzchni. Co charakterystyczne, nie ma możliwości stosowania takich farb na innych materiałach, efekt ten jest bowiem możliwy do zaobserwowania jedynie na papieże. Doświadczeni malarze sięgają po akwarele przede wszystkim wtedy, gdy chcą wykonać pejzaże albo portrety, obrazy tego typu wymagają bowiem dużej delikatności. Akwarele to zresztą farby, które poza niewątpliwymi zaletami posiadają również pewne ograniczenia. Największym problemem może okazać się to, że raz namalowanego obrazu nie da się już poprawić. Owszem, zawsze można podejmować próby rozcieńczania intensywności koloru dolewając wodę, efekt końcowy nie jest jednak do końca tym, czego się spodziewamy. Akwarele nie pozwolą nam też na nałożenie kolejnych warstw farby na powstające właśnie dzieło, kolory bowiem zawsze będą mieszać się ze sobą. Malowanie akwarelami jest więc najskuteczniejsze wtedy, gdy dość dobrze wie się, jaki obraz ma powstać podczas malowania. Doświadczeni artyści często nazywają je też „farbami z niespodzianką” przyznając, że sami często nie wiedzą, jaki efekt uzyskają mieszając ze sobą farby i nakładając je na papier.
Jeśli sięgniemy po gwasze, z pewnością szybko dostrzeżemy, że farby te są podobne do akwareli. Także one zaliczane są do farb wodnych, choć w ich skład wchodzi także woda lub biel tytanowa bądź cynkowa. To właśnie dlatego ich kolory są mniej pastelowe niż ma to miejsce w przypadku akwareli, a jednoczenie sa znacznie bardziej intensywne.
Tempery są przez niektóre osoby określane jako synonim farb plakatowych, warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z pewnymi różnicami pomiędzy oboma typami farb. Plakatówki to również tempery, w ich składzie znajduje się jednak również domieszka gumy arabskiej. To właśnie dlatego plakatówki czasem określane są mianem tempery dla amatorów. Ich barwy są nieco mniej intensywne, a sama powierzchnia obrazu przeważnie nie jest aż tak gładka, jak ma to miejsce w przypadku tempery. Tempera sama w sobie jest farbą kryjącą. W praktyce oznacza to, że jeśli nałożymy jej jedną warstwę, problemem nie jest pokrycie jej kolejnymi. Warstwy spodnie nie prześwitują, co umożliwia dokonanie korekty obrazu. Na uwagę zasługuje również to, że tempery są odporne na przemijający czas. Wykazują się też odpornością na zginanie. Gdy wysychają, barwy mogą ulec niewielkiemu rozjaśnieniu, nie mamy jednak do czynienia ze zmianami na tyle dużymi, aby wpływały na charakter obrazu.