Kiedy miałem jakieś dwanaście czy trzynaście lat, postanowiłem, że chcę zostać pisarzem. Wciąż pamiętam, jak siedziałem przy biurku w swoim pokoju...
Czytaj WięcejWybieramy kredki ołówkowe i ołówki dla dziecka
Bez względu na to, do której klasy idzie właśnie dziecko, zarówno ołówki, jak i kredki są obowiązkowym elementem wyprawki szkolnej. Zanim przystąpimy do ich wybierania, powinniśmy dowiedzieć się, z jakimi najbardziej istotnymi różnicami pomiędzy nimi mamy do czynienia.
Kredki ołówkowe oraz ołówki
Gdy analizujemy ołówki oraz kredki ołówkowe, szybko możemy dostrzec, że oferują nam one wiele zróżnicowanych opcji, które można dostosować zarówno do dziecięcych potrzeb, jak i umiejętności. Pierwszy rzut oka może sugerować podobieństwo poszczególnych elementów zestawu, szybko jednak można przekonać się o tym, że nie jest ono oczywiste.
Tak w przypadku ołówków, jak i w odniesieniu do kredek jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy przeanalizować przed ich zakupem okazuje się być odporność na złamania. Cecha ta powinna być przy tym brana pod uwagę zarówno w odniesieniu do grafitu, jak i do oprawki. Oprawki najczęściej wykonane są z drewna, należy jednak zwrócić uwagę również na obecność tak zwanych kredek bezdrzewnych – bardziej odpornych na złamanie, a jednocześnie łatwiejszych do temperowania. Wytrzymałość barwionego sztyftu, który znajduje się w kredce, także stanowi wypadkową kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się jakość składników, które zostały użyte do jego produkcji. Nie bez znaczenia okazuje się jednak również nasycenie pigmentem. Dzieci lubią kolory żywe i wyraziste, co łatwo zaobserwować zwłaszcza w odniesieniu do młodszych użytkowników kredek. Kredki dobrej jakości odznaczają się wysoką zawartością pigmentu, a tym samym sprawiają, że oczekiwany przez dziecko efekt może być uzyskany bez konieczności silnego przyciskania ich do podłoża. W rezultacie, przypadki ich złamania są stosunkowo rzadkie.
Bez względu na to, czy zastanawiamy się nad wyborem ołówków, czy też kredek, z pewnością w pewnym momencie dostrzeżemy, że do wyboru mamy zarówno produkty grubsze, jak i cieńsze. Grubsze kupuje się przede wszystkim młodszym użytkownikom, które ciągle musza pracować nad prawidłowym chwytem. Starszym dzieciom zwykle w większym stopniu przypadają do gustu cieńsze rozwiązania. Bez względu na grubość kredki i ołówka, przed zakupem dobrze jest ocenić grubość samego grafitu. Jeśli są to rozwiązania wysokiej jakości, informacje o jego średnicy powinny być umieszczone na opakowaniu.
Kredki i ołówki charakteryzują się również tym, że ich oprawy mają zróżnicowane formy. Możemy więc spotkać się zarówno z tymi o przekroju okrągłym, jak i z tymi, których przekrój jest trójkątny, a nawet sześciokątny. Przekrój okrągły jest wskazany przede wszystkim dla starszych uczniów. Trójkątna oprawka stanowi z kolei spore ułatwienie dla maluchów podpowiadając im, w jaki sposób najlepiej ułożyć palce podczas rysowania i pisania.
Kupując ołówki z pewnością zwrócimy też uwagę na to, że ich producenci informują nas, z jak grubym grafitem mamy w ich wypadku do czynienia. Twardy ma oznaczenie H z cyfrą, z kolei ołówki miękkie oznaczone są literą B oraz cyfrą. W sprzedaży dostępne są też ołówki HB – o średniej twardości, a przez to często uznawane za optymalne.